Akşener’in başdanışmanı Aytun Çıray’dan sondaj tepkisi: Osmanlı donanmasını çürüten Abdülhamid’in bile kemiklerini sızlattınız

2 gün önce Gazipaşa Yörükler 1 kuyusuna uğurlanan Türkiye’nin 4. sondaj gemisi Abdülhamid Han Sondaj Gemisi faaliyete başladı. Ancak İYİ Parti Genel Başkan Başdanışmanı ve İzmir Milletvekili Aytun Çıray’dan sondaj gemisine yönelik tepki geldi.

“MİLLİ MENFAATLERİMİZE KATKI SAĞLAMAYACAK NOKTADIR”

Sondaj yapılacak mevkinin milli menfaatlere katkı sağlamayacağını iddia eden Çıray, şöyle konuştu:

“Halbuki; Abdülhamid Han sondaj gemisinin görevlendirildiği mevki, Yörükler-1 Kuyusu mevkisidir. Bu mevki sahillerimize çok yakın (55 km), hiçbir siyasi kazanım elde edilemeyecek, tam aksine AB, ABD ve Yunanistan’ı çok memnun edecek ve milli menfaatlerimize hiçbir katkı sağlamayan noktadadır. Kısacası dağ fare doğurmuştur. Yunanistan’ın hak iddia ettiği Meis’in güneyine gidemiyorsunuz. 2020 Ağustos ve Eylül aylarında, Oruç Reis araştırma gemisi Meis Adası güneyindeki Yunanistan tarafından hak iddia edilen bölgede Deniz Kuvvetlerimizin olağanüstü desteğiyle araştırma yapmış ancak gerek ABD gerekse AB’den gelen sert uyarılarla bu bölgedeki faaliyetleri askıya alınmıştır.”

“YUNANİSTAN’IN HAK İDDİALARIYLA UYUMLU…”

Çıray, seçilen yerin Yunanistan’ın çıkarlarına uygun olduğunu iddia ederek, şöyle devam etti:

“ABD/AB’yi rahatsız etmeyecek bir noktada (Türkiye sahilinden yaklaşık 30 deniz mili uzakta) faaliyet gösterilmesi siyasi veya ekonomik bir kazanım yerine her zaman olduğu gibi iç politikaya yönelik bir hamledir. Sondaj yapılacak mevkinin Yunanistan’ın hak iddiaları ile uyumlu olduğunu da ayrıca belirtmek isterim. Bu nokta yerine amaç gerçekten milli menfaatleri korumak olsa idi örneğin; sözde GKRY 6 numaralı parselinin Türk Deniz Yetki Alanları içindeki bölümünde veya Yunanistan tarafından uluslararası hukuka aykırı olarak sahiplenilen Meis Adası güneyindeki daha önce Oruç Reis araştırma gemisi tarafından surveyi yapılan bölge içerisindeki bir noktada sondaj yapılması daha yerinde olabilirdi. Bu hamle iç politikaya yönelik mükerrer bir gayret olup; ülkeye ekonomik olarak kazanç sağlamayacak, siyasi olarak bir getirisi olmayacak ve sondaj faaliyetinde günlük olarak milyonlarca doları harcayarak batıyı sinirlendirmeden iç politika kazanımı elde etmek için yapılan bir israftır.”

ÇIRAY’DAN 5 SORU

Sondaj faaliyetlerinin maliyetine de değinen Çıray, şu soruları yöneltti:

“Sayın Erdoğan milletimizi hamasetle oyaladığı bu dönemde Doğu Akdeniz’de GKRY’nin sözde 6 numaralı parseli içinde İtalyan ENI ve Fransız TOTAL şirketleri tarafından araştırmaya devam edilmektedir. Üstelik bu parselin önemli bir kısmı da Türk Deniz yetki alanları içerisinde yer almaktadır. Bu parseldeki GKRY adına yapılan çalışmalara da neden devlet kurumlarından bir itiraz gelmemiştir? İlle bir tavır konulacaksa Abdülhamid Han sondaj gemisi niye buraya gönderilmemiştir?

2020 yılında Yunanistan’la gerginlik pahasına Meis güneyinde 2 ay süre ile Oruç Reis tarafından icra edilen araştırma faaliyetlerinin sonuçları ne olmuştur?

Bu bölgede başka hiç mi sondaj yapılacak alan bulunamamıştır?

Abdülhamid Han Gemisi’nin sondaj faaliyetlerinin günlük maliyeti dolar bazında ne kadardır?

AB ve ABD’nin sert uyarıları gereği sorunsuz bölgelere yani kendi karasularımıza mı çekilmekteyiz?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir